Haber

Suudi Arabistan Enerji Bakanı ‘enerji arzı krizi’ konusunda uyardı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, “yaptırımlar nedeniyle enerji arzının kesilmesinden” endişe duyduğunu söyledi.

Bakan Bin Selman, Uluslararası Güç Ekonomisi Derneği’nin Riyad’da düzenlediği konferansta, “enerji akışını engelleyen yaptırımların” elektrik piyasası üzerindeki etkilerine ilişkin bir soru üzerine; Yetkili, “yaptırımlar, ambargolar ve enerji sektöründeki yatırımlardaki kayda değer düşüşün” küresel elektrik arzında bir kıtlığa yol açabileceği konusunda uyardı.

Yaptırımların olumsuz etkisine işaret eden ve “en çok ihtiyaç duyulan zamanda tüm bölgelerde enerji arzını kesmekten” endişe duyduğunu dile getiren Suudi Arabistan Enerji Bakanı, hangi yaptırımlardan bahsettiğine dair detay vermedi.

Bakan Bin Selman, küresel enerji piyasalarının OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesine dayanması gerektiğini belirterek, “Siyasi konulara müdahil olmadığımız için kararlarımız tekniktir” dedi. sözünü kullandı.

Bin Salman, “Umarım tamamen yanılıyorumdur, ancak bugünkü olaylar muhtemelen enerji arzında kıtlıklara neden olacak” dedi. söz konusu.

Rusya’dan deniz yoluyla taşınan mazot ve akaryakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerinde geçen yıl Haziran ayında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kabul ettiği ithalat yasağı ve bu ürünler için tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi. Bugün. Buna göre AB ülkeleri bundan böyle motorin ve akaryakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerini Rusya’dan satın almayacak.

kabaduzhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu