Haber

Biden, Ohio tren kazasında güvenliği gözetmeyen şirketleri sorumlu tutacaklarını söyledi

YENİ ABD Lideri Biden, Ohio’da çevre felaketine neden olan tren kazasının ardından demiryolu şirketlerinin güvenlik önlemleri almasını sağlamak için Kongre’yi harekete geçmeye çağırdı.

Biden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ohio eyaletinde zehirli kimyasallar taşıyan trenin 3 Şubat’ta raydan çıkarak çevre felaketine neden olduğu kaza sonrası attıkları adımlara ilişkin bilgi verdi.

Biden, kazanın ardından bugün konuyu yetkililerle görüştüğünü belirterek, Çevre Koruma Dairesi’nin (EPA) Norfolk Souhtern tren şirketine tehlikeli unsurların temizlenmesi ve imhası için ödeme talimatı verdiğini belirtti.

“Bu sağduyu. Bu onların pisliği. Temizlemeliler.” Biden, ekibinin eyalet ve yerel yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi. Biden, bölgede 500’den fazla evin su ve hava kirliliği açısından kontrol edildiğini, kimyasalların kontrolü için gerekli personelin görevlendirildiğini kaydetti.

Tren şirketlerinin Ulaştırma Bakanlığı’nın da belirttiği gibi güvenlik düzenlemelerine direndiğini söyleyen Biden, Kongre’nin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Biden, “Demiryolu şirketleri, sağduyulu güvenlik düzenlemelerine meydan okumak için milyonlarca dolar harcadı ve işe yaradı. Bu, bir trenin raydan çıkmasından veya zehirli maddelerin dökülmesinden daha fazlası,” dedi.

Tren şirketlerinin güvenlik önlemlerine yıllardır karşı çıktığını kaydeden Biden, “Güvenliği ön planda tutmadıkları için demiryolu şirketlerini sorumlu tutmaya devam edeceğiz.” söz konusu. Önder Biden, kaza ve ardından gelen çevre felaketinden etkilenen bölge sakinlerinin ihtiyaçlarını gidereceklerini kaydetti.

Ohio’da zehirli kimyasallar taşıyan trenin raydan çıktığı kaza

3 Şubat’ta ABD’nin Ohio eyaletine bağlı East Filistin yakınlarındaki demiryolunda kimyasal madde taşıyan 150 vagonluk trenin 50 vagonu raydan çıkarak patladı. Patlama sonucunda kimyasal element etrafa yayılarak çevre felaketine neden oldu. Patlamaların ardından yüksek oranda zehirli kimyasalların yayılması nedeniyle bölge sakinlerinin tahliyesine karar verildi.

Olayın ardından medyada baş ağrısı, gözlerde yanma, öksürük ve halsizlik gibi şikayetler, hayvan ölümleri yer aldı. Kazaya karışan tren şirketi Norfolk Southern da yaptığı açıklamada, bölgeyi özenle temizlediklerini ve kazanın neden olduğu kayıplar için yerel halka maddi yardımda bulunduklarını duyurdu.

haber-haliliye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu