Haber

Azerbaycan Şehitlerinin Çocukları Yeditepe Üniversitesi’nde Eğitim Görüyor

Azerbaycan’da Ermenistan’ın işgal ettiği toprakların kurtuluşu için 27 Eylül 2020’de başlayan 44 günlük Karabağ Savaşı’nda şehit olanların çocukları, Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen Lise Yaz Okulu’nda eğitim almak için İstanbul’a geldi. 16-28 Temmuz tarihleri ​​arasında düzenlenen eğitimlere katılan 15 öğrenci hukuk, kodlama ve Mini MBA gibi alanlarda eğitim alıyor.

İSTEK Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, öğrencilerle yemekte buluştu. Yemeğin ardından Azerbaycan şehit eşlerinin yer aldığı Zafer STK lideri ve Azerbaycan Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Sevinç Alizade Orucova, Dalan’a Karabağ Savaşı’nı anlatan bir kitap hediye etti. Dalan daha sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

OĞULLARIMIZ EĞİTİMDEN ÇOK MUTLU

Eğitimle ilgili konuşan Sevinç Alizade Orucova, “Buradaki yaz kampına katılan şehit evlatları Azerbaycan’da önemli kurumlarda eğitim görüyor. Bu yaz öğrencilerin Türkiye’de eğitim görmelerini istedik. Yeditepe Üniversitesi fikrimizi beğendi ve yaz kampı başladı. Çocuklarımız eğitimden çok memnun kaldılar. Türkçe ve Türkçe. Gençleriyle buluşup sosyalleşip proje hazırlıyorlar, yarışlara katılıyorlar. Türkiye’de eğitimi bire bir öğreniyorlar. Bu onlar için büyük bir şans. Eminim bu eğitim bina inşa etmede büyük bir destek olacaktır. Azerbaycan ve Türkiye kardeş ülkelerdir. Geçmişimiz, değerlerimiz ve medeniyetimiz birdir. Gençlerin birbirini tanıması ve aynı yerde eğitim alması büyük bir başarıdır” dedi.

Karabağ Savaşı’nda da şehit olan Albay Raguf Oruçova’nın eşi Alizade Oruçova, “Savaş her çocuk için çok ağır. Ben bir şehidin eşiyim, iki erkek çocuk büyütüyorum ve onların acılarını çok iyi anlıyorum. Karabağ Savaşı’ndan sonra her yaştan 2 bin 700 kişi şehit verdik. Bu tür sosyal pekiştirmeler sağlayarak onları manevi travmadan uzak tutmayı amaçlıyoruz. Onlar kahraman şehitlerimizin evlatlarıdır, yürekleri buruk kalacaktır. Onları kahramanlarımıza, devletimize, vatanımıza yakışır şekilde yetiştirmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

AZERBAYCANLI ÖĞRENCİLERİ NASIL AĞIRLAYACAĞIZ

Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Can Tansel Kaya, “Lise Yaz Okulu’nu her yıl düzenliyoruz. 17 Temmuz’da başladı ve 2 hafta sürecek. Bu yıl daha özel çünkü Azerbaycan’dan 15 zeki öğrenci geldi. Öğrenciler kodlamadan Micro MBA’e kadar birçok farklı alanda kurs alıyorlar. Bu sayede öğrenciler hangi tarafın daha yakın veya uzak olduğunu görebiliyor. Derslerin yanı sıra farklı etkinliklerle onları sosyalleştirmeyi hedefliyoruz. Gönlümüzden istediğimiz, gelecekte gençlerin üniversitemizde yer alması. Yaz okulunu düzenlemekteki amaçlarımızdan biri de öğrencilerin üniversitedeki eğitim ortamını görmeleri. Üniversitemiz Azerbaycan coğrafyasına büyük bir sevgi besliyor. Kardeşimiz olarak gördüğümüz Azerbaycanlı öğrencileri ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

ŞEMİLOV: BABAMLA GURUR DUYUYORUM

Cephede yaralarını tedavi ederken şehit olan 49 yaşındaki Doktor Azer Şemilov’un oğlu Fedayet Şemilov, “Babamın savaşta yaralılara yardım ederken şehit olduğunu üzülerek söylüyorum. Üzülerek söylesem de bununla gurur duyuyorum. Çünkü biz Türk’üz ve topraklarımıza sahip çıkmalıyız. Zaman her şeyin ilacı, artık haklıyız ama babanın yokluğu ortada, öyle olsa daha iyi olur.”

BABAMIN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİM

18 yaşındaki Shemilov, ülkesinde ekonomi okuduğunu söyledi. Olursa burada yüksek lisans yapmayı hedefliyorum” dedi.

BABAM TEK KAHRAMANIMDI ARTIK HERKESİN KAHRAMANI

Şehit olan binbaşı İntikam Abbasova’nın kızı 20 yaşındaki Hatice Abbasova da, “Babam 27 Eylül’de göreve gitti, 29 Eylül’de şehit oldu. Bizim için çok zor olsa da gurur duyuyoruz. Eskiden babam sadece benim kahramanımdı, şimdi herkesin kahramanı. Buradaki eğitim çok keyifli. En önemlisi İngilizce derslerini çok seviyorum, hocalarımız çok iyi. Ben ülkemde tarih ve coğrafya öğretmenliği okuyorum. Buraya yeni şeyler öğrenmek için geldim. Araştırma ve düşünme becerisiyle ders alıyorum. Yaz kampında. Türkiye’de yüksek lisans yapmak istiyorum. Türkler çok cana yakın, tanıştık, arkadaş olduk. Sohbet ediyoruz, dilimizi öğrenmeye çalışıyorlar, bu bizim için çok iyi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu