Haber

Peru yargısı, hükümetten protestolar nedeniyle binalarını korumasını istedi

Peru’da Yargı Başkanı Javier Arevalo, devam eden gösteriler nedeniyle Başkan Dina Boluarte’den yargı yapılarını savunmasını istedi.

Protestoların başından bu yana 14 adliye binasının saldırıya uğradığını belirten Arevalo, taleplerini Boluarte’ye yazılı olarak ilettiğini belirtti.

Arevalo, “Cumhurbaşkanından resmi yazı ile silahlı kuvvetlerin adliye binalarını korumasını istedim. Umuyorum ki asayişin teminatı olan Cumhurbaşkanlığı bize takviye kuvvet verir.” terimini kullandı.

Saldırılardan duydukları endişeyi dile getiren Arevalo, kamu ve özel mülklerin tahrip edilmesini kınadı.

Öte yandan hükümet karşıtı gösterilerde 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle 11 Aralık’tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 62’ye yükseldi.

Göstericiler, Başkan Boluarte’nin istifasını, erken seçimlerin yapılmasını ve gözaltındaki eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun serbest bırakılmasını talep ediyor.

Başkan Boluarte, 10 Ocak’ta göstericilere bir kez daha diyalog çağrısında bulundu ve protestoların sona ermesini talep etti.

Castillo’nun görevden alınması

Peru’daki protestolar, eski Başkan Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından görevden alınmasının ardından başladı.

Eski Başkan Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla Kongre tarafından suçlandı.

Castillo’nun görevden alınması kararı, 7 Aralık’ta yapılan Genel Konsey toplantısında 101 kabul, 6 aleyhte ve 10 çekimser oyla kabul edildi.

Karara istinaden, “kamu görevlerinin gasp edilmesi, devlet erklerinin işleyişinin engellenmesi ve anayasal düzenin çiğnenmeye teşebbüs edilmesi” olarak gösterildi.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı.

Daha sonra Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Castillo’nun cezası onaylandı

Peru Yüksek Mahkemesi, Castillo’ya verilen 18 ay hapis cezasına yapılan itirazı reddederek, 30 Aralık 2022’de cezasının devamına karar verdi.

Seçimler Nisan 2024’te yapılacak

Boluarte’nin erken seçim talebi üzerine Kongre’de yapılan oylamada seçimin Nisan 2024’te yapılmasına karar verildi.

Ölümler nedeniyle 17 Aralık 2022’de 2 bakan görevden istifa etti ve Kamu Denetçiliği Kurumu, savcılıktan “acil soruşturma” başlatılmasını istedi.

guroymakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu